Jak znaleźć dobrą firmą zarządzającą nieruchomościami

Chcesz wiedzieć, jak zatrudnić zarządcę nieruchomości, który faktycznie zajmie się wszystkim za Ciebie? Kluczowe jest przeprowadzenie dokładnych badań i upewnienie się, że nie przyspieszasz zbytnio tego procesu – nie spiesz się z wyborem odpowiedniego zarządcy nieruchomości! Twój wybór będzie miał wpływ przez wiele lat. 

Amerykański biznesmen Robert Kiyosaki powiedział kiedyś: 

"Świetny zarządca nieruchomości jest kluczem do sukcesu w nieruchomościach"

14 NAJLEPSZYCH WSKAZÓWEK I STRATEGII

Doskonały zarządca nieruchomości utrzyma stały przepływ gotówki, zwiększając wartość nieruchomości. Jest on również odpowiedzialny za selekcję najemców, planowanie szeregu usług, takich jak bieżąca konserwacja Twojego mieszkania, pobieranie czynszu, radzenie sobie z trudnymi najemcami i eksmisjami, przeprowadzanie regularnych inspekcji, czy nawet zwalczanie szkodnikówWszystko to musi być wykonywane z profesjonalizmem, starannością, skutecznie i efektywnie. Tymczasem kiepski zarządca osiągnie dokładnie odwrotny skutek, utrudniając ci życie i obniżając wartość twojej nieruchomości. 

Kluczowe punkty artykułu

Artykuł: Jak znaleźć dobrą firmę zarządzającą nieruchomościami (pion 480x600px)

Czytaj dalej

Z dalszej części artykułu dowiesz się, jak znaleźć zarządcę nieruchomości mieszkalnej, wielomieszkaniowej, przemysłowej lub komercyjnej na wynajem. 

Wiedza, którą zawarliśmy w tym artykule pomoże ci uniknąć typowych pułapek związanych z zatrudnianiem i znaleźć optymalnego zarządcę dla twojej nieruchomości. 

Oryginalna treść artykułu pochodzi ze strony 33 Realty. Adaptacja do warunków polskiego rynku nieruchomości i zarządzania najmem: Zespół Zarządzania Najmem Grupy TPS Reapolis.

6 ważnych czynników do rozważenia

czy powinieneś wynająć firmę zarządzającą nieruchomościami?

Decydując się na zatrudnienie zarządcy nieruchomości, należy wziąć pod uwagę niektóre z poniższych czynników:

Geografia: 

Jeśli posiadasz nieruchomość oddaloną o ponad pięćdziesiąt kilometrów, może być trudno często do niej dojeżdżać. Jeśli posiadasz więcej niż jedno mieszkanie i nie są one blisko siebie, regularne odwiedzanie ich wszystkich może być niemożliwe.

Liczba

Im więcej mieszkań posiadasz, tym bardziej rozproszone są twoje zasoby.

Marża zysku

Spotkaliśmy wielu właścicieli, którzy uważają, że nie mogą sobie pozwolić na zarządcę nieruchomości, ponieważ ich marże są tak niskie. W takim przypadku należy zlecić doświadczonemu zarządcy nieruchomości przeprowadzenie bezpłatnej oceny nieruchomości.  Wiele razy zdarzyło się, że drobne modernizacja, którą przeprowadziliśmy lub po prostu skuteczniejsze pozyskiwanie najemcy, pozwoliło nam podnieść stawki czynszu.  Dzięki temu mieszkanie osiąga lepsze stawki za wynajem, a usługi zarządzania nieruchomościami faktycznie się zwracają.

Twój czas

Jeśli masz firmę, pracujesz na pełny etat, zakładasz rodzinę lub masz inne zobowiązania, możesz nie mieć czasu na właściwe zarządzanie nieruchomością.

Obłożenie

Może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ale jeśli masz wysoki wskaźnik pustostanów, możesz rozważyć zatrudnienie zarządcy nieruchomości, który pomoże ci je wypełnić.

Relacje z najemcami

Niektórzy właściciele lubią kontaktować się z najemcami. Inni mają trudności z interakcjami twarzą w twarz.

jak znaleźć dobrą firmę zarządzającą nieruchomościami

14 najlepszych wskazówek i strategii

Przestudiuj uważnie wszystkie wskazówki i strategie, a na końcu dobierz te, które Tobie odpowiadają najbardziej. Pamiętaj! Zawsze możesz odezwać się do nas, jeżeli w którymś momencie poczujesz, że brakuje Ci informacji.

Wybór optymalnego zarządcy nieruchomości
1. Poproś o polecenia

Proszenie o polecenia od rodziny, przyjaciół i współpracowników to świetny sposób na rozpoczęcie poszukiwania zarządcy nieruchomości.

Możesz rozszerzyć swoje poszukiwania i dotrzeć do właścicieli nieruchomości, pośredników w obrocie nieruchomościami i wszystkich innych istotnych osób w Twojej sieci.
Ponieważ różnimy się od siebie, wszystkie rekomendacje przyjmuj z ostrożnością. Jedna osoba może mieć przyjemne doświadczenia, a druga fatalne.

O co warto pytać? O konkrety, o mocne i słabe strony potencjalnych kandydatów, stawki, zakresy obsługi

2. Zrób research online

Możesz sprawdzić zarządców nieruchomości, których już rozważasz i znaleźć nowych online. W Trójmieście możesz szukać poprzez platformę trojmiasto.pl i hasło zarządzanie nieruchomościami.

Gdy już będziesz mieć kilka wybranych , przejrzyj stronę internetową każdej firmy. To kopalnia wiedzy o sposobach pracy i współpracy, stylu zarządzania, podejściu do klienta. Przykładowo brak aktywnego profilu profilu w mediach społecznościowych obniża zaufanie do firmy, jak eksperta od reklamy w nieruchomości. Warto także przejrzeć recenzje na Facebooku lub w Google. Ze opinii oraz ze sposobu, w jaki firma na nie odpowiada można bardzo dużo wywnioskować.


3. Odwiedź nieruchomości

Wciąż brakuje Ci informacji i zastanawiasz się, jak znaleźć zarządcę nieruchomości w budynku? Nie ma lepszego sposobu na sprawdzenie, czy wyszukiwania online są zgodne z rzeczywistością, niż odwiedzenie nieruchomości, którą zarządza potencjalny zarządca.

Jeśli nieruchomość wygląda na zaniedbaną, to czerwona flaga. Częścią pracy zarządcy nieruchomości jest dbanie o estetykę budynku i terenu. Jeśli zaobserwujesz coś przeciwnego, może to oznaczać, że nie wykonuje swojej pracy starannie. Możesz także porozmawiać z najemcami, aby dowiedzieć się, czy mieli jakieś negatywne doświadczenia. Zapytaj, czy ich skargi są rozpatrywane, czy są informowani z wyprzedzeniem o dużych pracach konserwacyjnych lub zmianach w nieruchomości i jak długo trwa naprawa. Da ci to dobre wyczucie jakości zarządcy.

4. Rozmowa z wybranymi menadżerami

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej z wybranymi firmami miej przemyślany plan działania, zwłaszcza jeśli wcześniej nie zatrudniałeś zarządcy nieruchomości. Pytaj o ich doświadczenie, wykształcenie, strukturę opłat i usługi. Wypytaj o doświadczenie na lokalnym rynku, o wiedzę na temat prawa nieruchomościowego, utrzymania nieruchomości i pobierania czynszu.
Pytając o liczbę nieruchomości w portfolio, bądź tak szczegółowy, jak to tylko możliwe. Pojedynczy zarządca ze zbyt dużą liczbą nieruchomości nie będzie w stanie zapewnić potrzebnego czasu, chyba że jest właścicielem firmy zatrudniającej wielu pracowników. Z drugiej strony, duża firma z wieloma klientami może nie oferować spersonalizowanego podejścia, którego szukasz.

5. Sprawdź licencje i certyfikaty

Firma zarządzająca nieruchomościami musi legitymować się licencją pośrednika w obrocie nieruchomościami lub licencji na zarządzanie nieruchomościami. Sprawdź, czy firma dysponuje taką licencją. Możesz także sprawdzić ich certyfikaty w organizacjach branżowych, takich jak Polskie Stowarzyszenie Zarządców Nieruchomości, czy Polska Federacja Stowarzyszeń Zawodów Nieruchomościowych. Równocześnie pamiętaj, że renomowani zarządcy będą posiadać odpowiednie kwalifikacje, co nie musi oznaczać doskonałej obsługi.

6. Zapytaj o ich doświadczenie

Znalezienie dobrego zarządcy nieruchomości wymaga zadawania właściwych pytań. Jeśli chcesz zatrudnić firmę specjalizującą się w nieruchomościach korporacyjnych, musisz ocenić opłacalność zatrudniania firmy, która ma doświadczenie tylko w nieruchomościach mieszkalnych. Dlatego też ważne jest, aby dowiedzieć się o ich doświadczeniu na poziomie szczegółowym. Porozmawiaj z nimi o ich wyzwaniach, obszarach, w których nie odnieśli sukcesu, z czym czują się komfortowo i gdzie ich zdaniem mogliby się poprawić. Możesz także zapytać, jak zareagowaliby na studia przypadków. Oprócz tego, że chodzi o poznanie ich możliwości, pytania te powinny również ujawnić więcej na temat ich temperamentu.

7. Zapytaj o wskaźniki obłożenia

Wskaźnik obłożenia oznacza udział liczby dni, w których nieruchomość przynosi dochód w ogólnej liczbie dni w miesiącu. Im wyższy wskaźnik tym lepszy standard zarządzania. Niski wskaźnik może wskazywać na nieefektywność procesu wynajmu, ustalanie cen wynajmu powyżej wartości rynkowej lub niewłaściwe zarządzanie nieruchomością. Rzetelna firma zarządzająca nieruchomościami dość jasno zaprezentuje swoje standardowe wskaźniki obłożenia dla różnych lokalizacji.

8. Sprawdź ich wizerunek i reputację

Wizerunek i dobra reputacja to jedne z istotniejszych wskazówek przy wyborze zarządcy nieruchomości.

Aby dowiedzieć się, jak firma jest postrzegana przejrzyj opinie w sieci, zapytaj znajomych lub dostawców, z którymi współpracuje firma. Zarządzanie nieruchomościami to biznes i ważne jest, aby zatrudnić firmę, która zna się na biznesie. To ważne aby już na starcie wyeliminować kogoś, kto jest podejrzany lub idzie na skróty w sposób, który źle odbija się na twojej nieruchomości.

9. Dobry zarządca i jego baza klientów

Przejrzyj klientów i dostawców potencjalnego zarządcy. Czy nieruchomości, którymi zarządza są na tym samym lub lepszym poziomie, jak Twoja nieruchomość? Czy dostawcy, z którymi współpracują, są wiarygodni i godni zaufania? Ilu klientów obsługuje? Zarządca nieruchomości z małą bazą klientów i bez referencji może nie być najlepszym wyborem. Zarządcy lub firmy zarządzające z dużą bazą zadowolonych klientów oznaczają, że mają dobre kontakty z lokalnymi dostawcami i oferują niezbędne doświadczenie.

10. Jakość obsługi klienta

Kolejną wskazówką, jak znaleźć dobrego zarządcę nieruchomości, jest ocena jego obsługi klienta. Dowiedz się od ich obecnych klientów i najemców, czy szybko rozwiązują problemy i skutecznie się komunikują. Dobry zarządca nieruchomości będzie słuchał swoich najemców z empatią i i skutecznie zajmował się problemami, angażując właściciela tylko w sytuacjach naprawdę tego wymagających.


11. Jasne, przejrzyste umowy

Umowa zawierana z wybraną firmą zarządzającą lub zarządcą powinna jasno określać relacje biznesowe. Typowe umowy obejmują rodzaje świadczonych usług wraz z listą opłat, w tym szczegółowy zarys ich i twoich obowiązków. Upewnij się, że masz określoną datę początkową i końcową (zwykle jeden rok) i uwzględnij wszelkie naruszenia zasad umowy. Jeśli nie jesteś zaznajomiony z tego typu umowami, możesz poprosić prawnika o ich przeczytanie w celu wyjaśnienia zapisów umowy.

12. Ubezpieczenie

Firmy zarządzające nieruchomościami powinny posiadać co najmniej ogólne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, ubezpieczenie majątkowe oraz ubezpieczenie od błędów i zaniedbań. Ubezpieczenie to obejmuje ich działalność, klientów i najemców, a także nieruchomości, którymi zarządzają. Większość właścicieli nieruchomości dodaje swojego zarządcę nieruchomości jako dodatkowego ubezpieczonego, więc jeśli coś stanie się z nieruchomością, mają ujednoliconą obronę i ochronę obejmującą obie strony. Solidna polisa ubezpieczeniowa chroni przed roszczeniami z tytułu odpowiedzialności cywilnej, postępowaniami sądowymi specyficznymi dla danej branży oraz stratami spowodowanymi wypadkami, wandalizmem lub włamaniem.

13. Porównaj wybrane firmy

Przed porównaniem upewnij się, że zebrałeś kompleksowe informacje na temat firm, aby uzyskać pełny i uczciwy obraz. Przyjrzyj się strukturze opłat, doświadczeniu, portfelom nieruchomości, wartości firmy i ogólnym wrażeniom. Jeśli firmy wypadają równo, musisz zdecydować, co jest dla Ciebie ważne jako właściciela nieruchomości. Jedna firma może mieć mniejsze doświadczenie, ale wyższą retencję najemców. Być może chce się rozwijać, a jeśli jesteś większym klientem, dobrze wykona swoją pracę, na przykład dlatego, że chce zaimponować. Jednocześnie nie odsuwaj na bok czerwonych flag i kieruj się przeczuciem.

14. Jasne, przejrzyste umowy

Umowy o zarządzanie mają różne kształty i rozmiary, ale zawsze obejmują świadczone usługi, budżety i prawa do zatwierdzania, wskaźniki wydajności, opłaty za zarządzanie oraz prawa i obowiązki związane z rozwiązaniem umowy. Nawiązując do wcześniejszego punktu dotyczącego przejrzystości, warto zrozumieć zakres warunków umowy o zarządzanie. Umowy te można negocjować, aby zapewnić właścicielom nieruchomości uzyskanie najlepszej oferty w celu ochrony i rozwoju ich inwestycji.

O czymś zapomnieliśmy?

Jeżeli lista wydaje Ci się niekompletna - koniecznie daj nam znać, czego Twoim zdaniem zabrakło!

jak znaleźć dobrą firmę zarządzającą nieruchomościami

podsumowanie

Jak widzisz wybór firmy zarządzającej nieruchomością, oraz samo zarządzanie wymaga ogromnego zaangażowania, czasu i rzetelnych analiz. Przy wyborze dobrej firmy zarządzającej nieruchomościami nie ma dróg na skróty, jeśli nie chcesz ponosić bolesnych finansowych konsekwencji. 

Alternatywnie, możesz po prostu zatrudnić TPS Zarządzanie Najmem Mieszkań, abyśmy zajęli się Twoimi nieruchomościami. Mamy wiedzę i bogate doświadczenie  na trójmiejskim rynku nieruchomości, wysokie wskaźniki skuteczności oraz doskonałe relacje z właścicielami nieruchomości i najemcami. 

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o naszych usługach.

Wybór firmy zarządzającej

Liczby najlepiej pokazują, że

znamy się na zarządzaniu nieruchomościami

11 mln zł

budżetów eksploatacyjnych, którymi zarządzamy rocznie

60

osób w zespołach realizujących różnorodne projekty nieruchomościowe

20

lat doświadczenia w projektach na rynku nieruchomościowym Trójmiasta

Scroll to Top